Biz Kimiz

Biz Kimiz

2015 yılında Emanetçiler Derneği kurucular ve dostları, bugünlere kadar evrilen çalışma alanları ve ilişkileri açısından yürütme yükümlülüklerine karşın bir tüzel kişiliğin çok gerekli kalmadığını gördüler ve 2015 yılı sonuna doğru dernek kapatma kararını aldı. Dernek tarihçesini aşağıda, merak edenlere.

Tohum emanetçiliği kavramı ise ezeli kadar ebedidir... Tohum sevgisini ifade eden ne kadar grup ve hareket alanı varsa o kadar iyidir düşüncesiyle emanetçiler adlı twitter ve facebook grupları mevcut. Buraya herkes davetli. Söyleyecek başka söz var mı? Değilse haydi balkona, bahçeye..

Dernek tarihçesi

Emanetçiler Derneği İstanbul, Balıkesir ve İzmir’de yaşayan yerel tohum dostu insanların katılımıyla 2007 yılının başında kuruldu. Dernek, çevre koruma içerikli çalışmaları güçlendirmek için destek sunan SGP/GEF (Küçük Destek Programı/Küresel Çevre Fonu)’in Türkiye ofisi desteğiyle iki proje yürüttü. İlk projede 2007 yılında Balıkesir Belediyesi’nin de katkılarıyla bir halk pazarında köylerden gelen geleneksel ürünler tüketicilere sunuldu. Proje sayesinde bu bölgede geleneksel üretim ve bitki çeşitlerinin durumu hakkında bilgi edindi. 2009-2011 yılları arasında yürütülen ikinci projede bir önceki dönemde Buğday Derneği tarafından SGP/GEF desteğiyle kurulan, herkese açık olan Türkiye Tohum Ağı haberleşme grubu için çeşitli faaliyetlerin devamı ve geliştirmesi içerikli aktiviteler yürütüldü. Proje süresince bilgilendirme toplantıları düzenlendi ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde, değişik yollarla geleneksel çeşitleri yaşatmaya çalışan, 27 tane “Tohum Ambarı”'nın çalışmaları tanıtıldı. Yurtdışında yerel tohum ve sürdürülebilir gıda üretimi konulu konferans ve çalıştaylara katılındı, makale yazıldı ve yayımlandı. 2012 yılından itibaren derneğimiz, küçük üreticinin ellerindeki köy tohumları ve geleneksel yetiştiricilik ve ilgili bilgileri; temiz, lezziz ve besleyici gıdaları arayan yakın şehirli tüketici ile buluşturma çabasında “yerel ve aracılıksız gıda grupları” konseptini somutlaştırmaya ve bu ilişki etrafında çeşitli bilgilendirme vs. organizasyonda yer almaya yönlendi.

İletişim: info@emanetciler.org

col2

Tohum

Sevdiğimiz bitkilerin yaşaması ve devamlı gelişmesi için tohumlarını alıp tekrar ekmemiz lazım. Çok sayıdaki tür için, tohumlarının bitkiden nasıl alınıp saklamamız gerektiği anlatılıyor.
devamı...

 

Bahçe

Bahçevanlık bilgileri engin deniz! … Bir yerden başlamak yeterli. Tecrübeli bahçıvandan ilk başlayanlara kolay gelecek, kolay gezinebilir bir bahçecilik rehberi.
devamı...

 

Bitki Evrimi

Genler, canlı maddeye şekil verendir. Bitki genetiğini yönlendirme işini de, insan ve doğa bölüşüyor. Atalarımızın yaptıkları gibi... Sağlıklı ve sağlığımızı koruyan bitkilerin genetik potansiyelini destekleyen basit yöntemleri anlatan denemeler, incelemeler.
devamı...